Vznik kapely se počítá někdy na začátek roku 2008. Tehdy, po odchodu z kapely Pilla, zůstalo na suchu několik hudebníků, kteří neměli, ať pro nedostatek času nebo možností, kde hrát. Na podzim roku 2007 se (nyní zpívající) basák Pepa Maštalíř s klávesistkou Lenkou Divišovou rozhodli založit kapelu novou. Představu o směru měli a po domluvě s bubeníkem Jirkou Petlákem a kytaristou Petrem Dvořákem, začali plánovat budoucnost Samainu.

Kapela byla tedy kompletní, ale nebylo kde zkoušet. Naštěstí Pepa zanedlouho sehnal útulný sklep, kde byla relativně stála teplota a stála vlhkost na úrovni deštného pralesa. Byl po rekonstrukci a svou výměrou potřebám kapely bohatě odpovídal. Někdy na jaře 2008, po vybavení zkušebny platy, gaučem a aparaturou, začala kapela konečně hrát a časem se urodilo pět skladeb.

Dalším milníkem v historii Samainu byl příchod druhého kytaristy. Věkem i služebně nejmladší, ale zato slušně talentovaný Vladan Müller alias „Banán“, se tohoto úkolu zhostil s plným nasazením a už v září 2009 jsme se mohli vrhnout na nahrávání prvního demo CD pod názvem Úsvit.

V zimě roku 2010 se Petr, pro nedostatek volného času, rozhodl kapelu opustit a asi po dvou měsících se připojil David Željabin alias „Humřík“. Kapela tak byla opět v plné sestavě a mohla znovu vystupovat. Po několika povedených akcích se kapela rozloučila s bubeníkem Jirkou a na nějakou dobu se odmlčela, hledajíc náhradu. Po několika kandidátech, kteří si to na poslední chvíli rozmysleli, se kapela rozhodla zkoušet bez bicích, pomocí automatu.

Už před odchodem bubeníka Jirky začínalo být jasné, že nevýhody sklepní zkušebny převažují nad jejími výhodami. Za zmínku stojí dva případy vytopení, kdy bylo štěstí, že žádný z aparátů nestál přímo na zemi. Koberec, který se v těchto případech ocitl pod vodou, takové štěstí neměl. Proto dalším logickým krokem bylo, zatímco se Vladan pokoušel tvořit bicí party, zařídit nové místo kde by se kapela mohla scházet. To zůstalo na Pepovi a Davidovi, protože dveře do útulné místnůstky se nacházely hned vedle dveří do jejich pokojů.

V březnu 2012 se po dlouhé době hledání a pokusů s automatem ke kapele připojil nový bubeník Marek Hrozný. Samain tedy po, téměř dvou letech, funguje jako celek a znovu začíná zkoušet a přemýšlí nad novou tvorbou. Na podzim 2012, kdy už je kapela připravena znovu spatřit světla reflеktorů, ji opouští Lenka. Je rozhodnuto, že Samain za ní náhradu hledat nebude a pokračuje dál jako čtyřčlenný soubor.Copyright © 2010-2016 Daniel Diviš